Pośrednictwo pracy
Pośrednictwo pracy polega w szczególności na:
-
udzielaniu pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia oraz pracodawcom w pozyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych;
-
pozyskiwaniu ofert pracy;
-
upowszechnianiu ofert pracy;
-
udzielaniu pracodawcom informacji o kandydatach do pracy, w związku ze zgłoszoną ofertą pracy;
-
informowaniu bezrobotnych i poszukujących pracy oraz pracodawców o aktualnej sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy;
-
inicjowaniu i organizowaniu kontaktów bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami;
-
współdziałaniu powiatowych urzędów pracy w zakresie wymiany informacji o możliwościach uzyskania zatrudnienia i szkolenia na terenie ich działania;
-
informowaniu bezrobotnych o przysługujących im prawach i obowiązkach.
Pośrednictwo pracy dla bezrobotnych i poszukujących pracy oraz pracodawców realizowane jest nieodpłatnie, zgodnie z zasadami:
-
dostępności usług pośrednictwa pracy dla poszukujących pracy oraz dla pracodawców;
-
dobrowolności - oznaczającej wolne od przymusu korzystanie z usług pośrednictwa pracy;
-
równości - oznaczającej obowiązek udzielania wszystkim bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną;
-
jawności - oznaczającej, że każde wolne miejsce pracy zgłoszone do urzędu pracy jest podawane do wiadomości bezrobotnym i poszukującym pracy.
Pośrednictwo pracy świadczone jest w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy
-
dla osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku - w pokoju 212
-
dla pracodawców - w pokoju 213
-
dla osób bezrobotnych z prawem do zasiłku oraz poszukujących pracy - w pokoju 214.
Pośrednictwo pracy związane ze swobodnym przepływem pracowników na terenie państw EOG realizowane jest wyłącznie przez sieć EURES.
EURES jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy, wspierającą mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym, w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego czyli w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechteinsteinie, a także w Szwajcarii.
Sieć EURES tworzą w praktyce przedstawiciele ministerstw właściwych ds. pracy, centralnych, a także regionalnych i lokalnych urzędów pracy oraz związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Sieć EURES została powołana przez Komisję Europejską, aby ułatwiać swobodny przepływ pracowników poprzez:
-
międzynarodowe pośrednictwo pracy,
-
informowanie na temat warunków życia i pracy w krajach członkowskich,
-
identyfikowanie i przeciwdziałanie przeszkodom w mobilności.
Usługi EURES są ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celach podjęcia pracy oraz do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.
Nazwa EURES jest skrótem i powstała z angielskiej nazwy EURopean Employment Services, określającej Europejskie Służby Zatrudnienia.
Realizacją zadań w ramach sieci EURES w poszczególnych krajach zajmują się doradcy EURES. Doradcy EURES są wspomagani w realizacji zadań przez asystentów EURES oraz pośredników pracy w powiatowych urzędach pracy.
Doradcy EURES to pracownicy publicznych służb zatrudnienia, związków zawodowych lub organizacji pracodawców, którzy są specjalistami w zakresie międzynarodowego pośrednictwa pracy oraz doradztwa z zakresu warunków życia i pracy w krajach UE/EOG.
Asystenci EURES w Polsce to pracownicy wojewódzkich urzędów pracy, którzy wspierają doradców EURES.
W powiatowych urzędach pracy zadania EURES wykonują pośrednicy pracy ds. EURES.
Sieć EURES wspiera specjalny portal internetowy Komisji Europejskiej ec.europa.eu/eures, który jest źródłem wiedzy na temat zagadnień związanych z poruszaniem się na europejskim rynku pracy.
Portal umożliwia osobom poszukującym pracy znalezienie zatrudnienia, a pracodawcom rekrutację pracowników. Użytkownicy portalu mogą skorzystać między innymi z:
-
bazy ofert pracy pracodawców zainteresowanych rekrutacją pracowników z zagranicy,
-
bazy CV osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia za granicą,
-
bazy informacyjnej o warunkach życia i pracy w krajach członkowskich.
Informacje na temat EURES można uzyskać także na stronach:
www.wup.lodz.pl
www.eures.praca.gov.pl
Pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES świadczone jest w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Wieluniu w pok. 213, tel. (43) 843 14 04
email: lowi@praca.gov.pl tel.:43 843 47 33 wew.123 fax: 43 843 46 20 , w dniu: 08‑02‑2011 10:59:00
email: j.baranska@pup.wielun.pl tel.:43 843 47 33 wew.117 fax: 43 843 46 20 , w dniu: 08‑02‑2011 10:59:00
Lp. | Rodzaj zmiany | Data aktualizacji | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|